6 تاثیر مهم خوشنویسی در زندگی

6 تاثیر مهم خوشنویسی در زندگی

هر ملتی دارای زبان و نوشتار خاص مربوط به خود است که با آن ارتباط روزمره اعم از امور آموزشی ،اداری ،حقوقی ،و… را بواسطه آن باهم زبانان خود برقرار می‌کند و در این ارتباط ها که در زندگی ما با پدیده تکنولوژی وسایل ارتباط جمعی روبرو هستیم رفته رفته کمتر به نوشتن با ابزاری خاص مثل مداد خودکار و قلم های مختلف احساس نیاز می‌شود و همین امر خود نوعی چالش و خلع روانی را در خود پنهان دارد که تصمیم داریم ضایعات نبود خط خوش یا مزایای خوشنویسی را در جامه بررسی نماییم .


آموزش خوشنویسی با خودکار بیک


ضرورت خط خوب در جامعه

در این قسمت باید به وجود زیبایی بصری که در نوشته وجود دارد از زاویه ای خاص نگاه کنیم، همانگونه که گوش از شنیدن اصوات نامتعارف و خشن فراری است، چشم هم از دیدن نوشته نا زیبا و خشک و بی تناسب در عذاب است و خواهان لذت بردن از نوشته ایست که هم میخواند وهم می‌نویسد.

بنابراین وقتی با زیبایی در این فرم نوشته روبرو شد باعث ایجاد آرامش درونی و کنش ملایم بیرونی نسبت به مخاطبینی که با آنها مراوده روزانه دارد خواهد بود .

تاثیر زیبانویسی در زندگی روزمره

آنچه در اینجا اتفاق افتاده است صبر و تصمیمات صحیحی است که در امور روزمره خود بواسطه نوشتن و آرامش داشتن بدست می آورد.

نکته بعدی با استفاده از مطالب مفیدی که با خطی خوش بدست می آورد معلومات و نیازهای معنوی خود و اطلاعات فرهنگی اجتماعی خود را بالا میبرد، اینگونه نگرش در نوشتن بصورت غیرمستقیم بوجود می آید ومخاطب چون در حین کار محو تماشا و حظِّ بصری است در طول مسیر متوجه نمی شود.

آرامش درونی با خوشنویسی

آرامش درون با پرداختن به خوشنویسی یا همان خطاطی کردن در هر مقیاس که در توان شخص باشد ایجاد آرامش می‌کند چرا که با نوشتن و آوردن خودکار یا مداد روی صفحه تخلیه روانی صورت می‌گیرد.

شاید باور نکنید؛ مثل درد دل کردن باکسی، نوشتن هم نوعی انتقال اندیشه های در گیر و مشغولیات ذهنی روی برگه زیر دست ترتیب کردن و کنترل کردن احساسات منفی در حال نوشتن بوجود می آید، و شخص در حال تمرین و خلق زیبایی به نوعی ناملایمات و پلیدی ها را از خود بیرون می‌کند و در همان حال که به نوشتن اشتغال دارد، در فضای ارزیابی شخصیتی از صفحه خارج می‌شود ولی به نوشتن مشغول است و بیرون از این فضا به اتفاقات گذشته و آینده در رفت و آمد است؛ بی آنکه کسی متوجه شود ساعتها تمرکز کرده و امور و موارد روزانه خود را بررسی می‌کند و در همین تحلیلات نواقص خود را به حداقل میرساند.

سرگرمی با خوشنویسی

زاویه دیگر آرامش نهفته در خط خوب فرم‌های هندسی گونه ایست که دوایر وکشیده ها را همراه با حرکت‌های موازی و فضاهای بسته در شکل‌ها وجود دارد مثل حروف: ص ف ق ه وغیره که در هنگام کار کردن و تمرین در حالت ها حس درست نویسی و بنوعی دست یابی به آنها سرگرم کننده است و زمانی که ما به نقطه خوبی در نوشتن می‌رسیم مانند برنده شدن در یک مسابقه به وجد می‌آییم و همین امر در اجرا باعث سرگرمی و تازگی و حس خوب در روحیه ما می‌شود.

جایگاه اجتماعی با خوشنویسی

وجهه اجتماعی افرادی که دارای خطی خوش هستند باعث برجسته تر شدن آنها در هر جمعی است و ایجاد اعتماد بنفس و نفوذ در کلام و ارتباطات اجتماعی و اداری، چون در مکاتبات امروزه خطوط زیبا کمتر دیده می‌شود مخاطب با دیدن خطی قشنگ ذوق می‌کند و شاید تا چند روز تصویر اون خط در ذهن او می ماند و  پرس و جو می‌کند که چگونه می‌شود به این فن دست پیدا کرد؟


آموزش چک نویسی با خودکار


دقیقا خواسته ها و نوشته های درخواست گونه یا فرم های استخدام یا پرکردن فیش بانکی، نامه های تشکر آمیز، شکایات دادگستری ها، نوشتن عاشقانه ها، کلمات انرژی بخش همه و همه در مراودات امروزه کاربردی و نیاز محسوب می‌شود.

نکات منفی نداشتن خط خوب

از مهمترین ناهنجاری های بدخطی ترس از نوشتن خصوصا در جمع توسط فرد بدخط می باشد. چرا که هم از اعتماد بنفس و هم از نظر تمرکز شرایط خوبی ندارد. اگر هم بخواهند باتوجه بنویسن همان  خط مشکل دار برجسته تر میشود زیرا در اصلِ نوشته اتفاقی نمی افتد و نویسنده بادقت و فشار و پررنگتر بد می‌نویسد، که این ماجرا دردناک تر جلوه خواهد کرد. خیلی وقت ها اتفاق افتاده که افرادی برای اشتغال و مراجعات شغلی موقع پرکردن فرم ثبت نام منصرف شدند یا مسئولین با دیدن فرم پرشده مشخصات، پس از دیدن خط متقاضی دیگر توجهی به مراتب تحصیلات شخص نمی کنند و در این مواقع است که فرد خودش حق خود را ضایع می‌کند یا دیگران حقش رو نادیده میگیرند.

نتیجه گیری

با مطالعه متن فوق دریافتیم که خوشنویسی چه تاثیر غیر قابل انکاری در زندگی روزمره و رفتار و احساسات ما خواهد داشت. اما هیچ گاه برای دیدن آموزش خوشنویسی دیر نیست و در هر سنی و با هر مقامی می توان این هنر ناب را آموخت و تاثیر آن را در زندگی خود مشاهده کرد.

نویسنده : سید سعید کاظمی

حال به نظر شما نداشتن خط خوب چه تاثیرات مثبت یا منفی در زندگی خواهد داشت؟

 1. صالح گفته؛
  19:26 1400/11/03

  چه بیان شیرین و دل نشینی…موفق باشید استاد

  • مدیریت سایت گفته؛
   13:02 1400/11/04

   سالم باشید..سپاسگذار شما هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
آدرس کوتاه
به این مطلب امتیاز دهید
5/5
0